Otázky a odpovědi

1. Problém s umístěním senzoru - bylo by možné uchytit ultrazvukový senzor na rampě postavené ze stavebnice LEGO Mindstorms EV3 o něco výš, protože vrácená hodnota někdy neodpovídá opravdové vzdálenosti vozíku (přibližně o jeden centimetr), jelikož pravděpodobně při prudších pohybech zaznamenává kolečka vozíku nebo možná část rampy těsně před vozíkem a tudíž dělá problém při přesné PID regulaci?

ANO, JE MOŽNÉ ULTRAZVUKOVÝ SNÍMAČ ZVEDNOUT O JEDNU DIRKU

2. Může být gyroskopický senzor (nebo ultrazvukový senzor) umístěn, mimo rampu s vozíkem, když je součástí, která není nakláněna, jinak řečeno, když je součástí podvozku robota?

ANO MŮŽE

3. Když je k rampě připevněn ultrazvukový senzor podle návodu pro EV3 v pravidlech, tak rampa se senzorem samotná má na délku pár milimetrů pod 28 cm, což ještě neporušuje pravidla maximálního půdorysu, jenže když se ke senzoru připojí kabel, tak bez poškození kabelu by půdorys přesahoval v jednom směru 28 cm, což je více, než pravidla povolují?

KABEL PŘESAHUJÍCÍ ROZMĚRY MODULU 28 X 28CM AKCEPTUJEME

4. Je možné na rampu přidávat díly, když nijak neovlivní pohyblivost vozíku(například pro lepší stabilitu)?

NENÍ TO MOŽNÉ

5. pokud na rampu neumístíme ultrazvukový sensor, můžeme odstranit celou nástavbu, na které se nachází?

ANO MŮŽETE ODSTRANIT VŠECHNY DÍLY, KTERÉ BYLY POUŽITY PRO UCHYCENÍ ULTRAZVUKOVÉHO SENZORU

6. Rampa musí být samozřejmě uchycena. Jsou nějaká omezení na úchyt, popřípadě kdy se jedná o úpravu rampy a kdy stále o uchycení?

POKUD BY SE JEDNALO O NĚJAKÉ SPECIÁLNÍ UCHYCENÍ, PROSÍM KONZULTUJTE TOTO UCHYCENÍ S ORGANIZÁTOREM ROBOSOUTĚŽE

7. Je  možné mít na robotovi tlačítko, které se dotýká země, nebo je to bráno jako součást podvozku a proto jako kluzný podvozek?

ANO JE TO MOŽNÉ

8. Jestliže vozík sjede z rampy na poslední cílové pozici/modulu (při jednosměrných jízdách), bude to mít nějaký negativní vliv na bodové hodnocení?

ANO PŘIJDETE O JEDEN BOD ZA POSLEDNÍ MODUL

9. v pravidlech je zmíněno: V rámci finále ROBOSOUTĚŽE může být  požadováno projet dráhu tam a zpět.Pochopil jsem správně, že se to týká až finálového kola pro postupující týmy nebo tato situace může nastat již při finálových jízdách 4 předkol?

ANO TÝKÁ SE TO POUZE FINÁLOVÉ ROBOSOUTĚŽE

10. Co je možno dělat s rampou? Je zakázáno měnit její konstrukci. Je přidání dalších dílů na ni, nijak neovlivňujících její funkci a pohyblivost vozíku, např. na její spodní stranu, považováno za změnu konstrukce? A pokud ano, jak je možné rampu uchytit, pakliže na ni nesmíme přidávat díly?

JE MOŽNÉ NA RAMPU PŘIDÁVAT DALŠÍ TECHNICKÉ DÍLY, ALE POUZE V PŘÍPADĚ, ŽE SLOUŽÍ K UCHYCENÍ RAMPY A SOUČASNĚ NEDOJDE K OVLIVNĚNÍ JEJÍ FUNKCE

11. Je vozík v poloze na fotografii považován za stále nacházející se na rampě? Nedotýká se žádných jiných dílů než těch, jež jsou součástí rampy podle návodu k jejímu sestavení.

Obrázek

Z FOTOGRAFIE JE PATRNÉ, ŽE VOZÍK SE DOTKL TECHNICKÝCH DÍLŮ, KTERÉ JSOU PŘIDÁNY K RAMPĚ A NEZNÁM DŮVOD JEJICH PŘIDÁNÍ? NEJSEM SI JIST, JESTLI TO NENÍ ČÁST DRŽÁKU PRO PŘIPEVNĚNÍ ULTRAZVUKOVÉHO SENZORU? POKUD ANO, A NENÍ ULTRAZVUKOVÝ SENZOR POUŽIT NA RAMPĚ, MĚLY BY SE ODEBRAT TECHNICKÉ DÍLY S DRŽÁKEM SOUVISEJÍCÍ.

NAVÍC JE V ZADÁNÍ ÚLOHY UVEDENO:

Bodování přejezdu zvlněné dráhy je uvedeno na obr. 18. Dva body budou robotu připočteny, pokud se bude nacházet svojí větší částí nad modulem v dalsím sloupci a současně vozík nevyjede z rampy nebo nezmění svoji polohu vůči rampě nebo se NEDOTKNE JINÉ ČÁSTI ROBOTA, NEBO JINÉHO OBJEKTU, KTERÝ NENÍ SOUČÁSTÍ HORNÍ PLOCHY PLOŠINKY URČENÉ PRO PŘEVÁŽENÍ VOZÍKU.