Robot Ludvík

Oficiální stránky robota Ludvíka
Obrázek

Ludvík je 140 centimetrů vysoký robot, který byl postaven na katedře řízení ČVUT Martinem Šrámkem a Matějem Štětkou a to pod vedením Martina Hlinovského. Ludvík je ojedinělým robotem jak z důvodu jeho velikosti, tak i tím, že je postaven z LEGO kostek. Díky jeho velikosti může komunikovat tváří v tvář se základoškoláky. 

Informace o něm lze najít buď na těchto webových stránkách a nebo na Instagramu @robotludvik. 

Obrázek

V současné době je robot vybaven dvěmy pažemi, pohyblivými pásy a hlavou. Díky těmto částem je schopen pohybu a také napodobení lidí. V dnešní době je Ludvík ovládán pomocí PSP ovladače, které pomocí bluetooth rozhraní komunikuje s řídící kostkou, která dále ovládá zbytek robota. Na stavbu bylo využito přes 30000 dílů LEGO a hmotnost robota je nyní okolo 32kg. 

Softwarová část robota je zatím postavena na LEGO EV3 software, tedy blokovém rozhaní fungujícím pod programem LabView. V dnešní době se již tento program nevylepšuje, ale pracuje se na nové verzi, která je tvořena v programovacím jazyce Python. 

Jako takový byl robot navržen pro Českou Filharmonii, aby vystupoval na představení PFK dětem. Těchto koncertů se od loňského podzimu účastnil (https://kyr.fel.cvut.cz/nas-robot-ludvik-vital-deti-v-rudolfinu) a na posledním si dokonce zahrál na podiu vesmírného robota(https://www.facebook.com/robosoutez/videos/2842791415759496).

Obrázek

Dále se účastnil několika akcí jako byl například Gaudeamus nebo den otevřených dvěří ČVUT, zahrál si v pořadu Wifina a byl pozván do Snídaně s Novou(https://dce.fel.cvut.cz/robot-ludvik-se-predstavil-ve-snidani-s-novou). Nesmíme zapomenout ani na uvítání soutěžících pro loňský ročník Robosoutěže 2019.

Obrázek

Bohužel karanténa zamezila účasti na dalších akcích do dnešní doby. Jediný pořad, kde byl robot vidět byl MakerFaire. 

Do budoucna je v plánu změnit především softwarové části, přidat kamery a otestovat první pokusy o rozpoznávání řeči a hlasu. Cílem je, aby se robot stal pokud možno co nejautonoměnším. Nadále bude opraveno a předěláno několik částí robota, které stále vykazují určité nedostatky.

 

 

 

Fotogalerie: