MAKER FAIRE PRAGUE 11.-12.5.2024

ROBOSOUTĚŽ aneb robotický LEGO koutek (Výstaviště Holešovice, Křižíkův pavilon E)
Obrázek

Maker Faire je největší světová přehlídka inovací, kreativity a důmyslnosti pro celou rodinu. Je to částečně zábavný jarmark, ale také veletrh pro makery všech generací. Je to místo, kde každý může ukázat svůj koníček, vychytávku, hack, experiment nebo projekt. Tento globální festival digitálního i analogového, tradičního i technického kutilství se poprvé konal  v roce 2006 v San Franciscu. Dodnes navštíví kolébku Maker Fairu ročně okolo 150 000 návštěvníků.

První a největší setkání makerů v Česku

Kde jinde by se mělo festivalu kreativity dařit než v Česku, ráji kutilů? Proto jsme se rozhodli přenést fenomén Maker Faire na „velké pódium“ v hlavním městě. Naším cílem není jen představit české makery u nás, ale také ukázat je celému světu. První ročník festivalu v roce 2018 představil asi 180 projektů a během víkendu se ho zúčastnilo na 10 000 lidí. Tím se z akce rázem stala největší přehlídka individuální kreativity v Česku. Pokud vás zajímá vyrábění, tvoření, technické vynálezy a experimenty, rozhodně byste Maker Faire Prague neměli zmeškat!

A na co se můžete těšit v "Robotickém LEGO koutku"?

Robotický LEGO koutek umožní nejmenším účastníkům (3 až 8 let) si pohrát s LEGO a postavit co budou chtít. Pro zájemce pak budeme mít robota skládajícícho Rubikovu kostku, robota hrajícího na klávesy, robota hrajícího šachy a můžete se opět těšit na robota Ludvíka. Poprvé bude představena nová kostka Brian, která by měla nahradit kostu EV3 ze stavebnice LEGO Mindstorms.

 

 

Více informací najdete na MAKER FAIRE PRAGUE
 

Finále ROBOSOUTĚŽE PRO ZŠ 12.5.2024

Soutěž je určena pro nejlepší tříčlenné týmy z 2. stupně základních škol a odpovídajících tříd víceletých gymnázií z České republiky. Úkolem každého týmu bude sestavit robota ze stavebnice LEGO® MINDSTORMS® tak, aby splnil zadanou soutěžní úlohu a to co možná nejlépe. Týmy své síly změří ve finíle v neděli 12.5.2024 v rámci festivalu Maker Faire Prague na Výstavišti Praha (Křižíkovy pavilóny). Účast v soutěži (dopravu eventuelně ubytování a další náklady spojené se soutěží) si hradí sami účastníci. V průběhu soutěže bude zajištěno občerstvení (ve formě švédských stolů)  pro všechny účastníky soutěže.

Pokud týmy z jedné školy použijí při soutěži stejné (obdobné) konstrukční řešení s různým softwarem, oceněn bude pouze jeden tým, který se případně umístí nejlépe. Rozhodnutí o použití stejného (obdobného) konstrukčního řešení je na hlavním organizátorovi ROBOSOUTĚŽE (Ing. Martin Hlinovský, Ph.D.). Jeho rozhodnutí je konečné a nenapadnutelné. V případě zřejmého (prokázaného) plagiátorství se škola nemůže zúčastnit ROBOSOUTĚŽE v následujících třech letech (minimálně) a její jméno bude uvedeno na webových stránkách ROBOSOUTĚŽE v kolonce HANBA. O posouzení plagiátorství rozhoduje výbor ROBOSOUTĚŽE ve složení Ing. Martin Hlinovský, Ph.D., Ing. Pavel Krsek, Ph.D. a Ing. Vojtěch Petrucha, Ph.D.

Organizátor ROBOSOUTĚŽE (Ing. Martin Hlinovský, Ph.D.) může rozhodnout o diskvalifikaci (vyloučení ze soutěže) jakéhokoliv týmu bez dalšího vysvětlení. Jeho rozhodnutí je konečné a nenapadnutelné.  Účastník soutěže bude vyloučen v případě, že organizátor ROBOSOUTĚŽE zjistí nebo bude mít oprávněné podezření na spáchání podvodného nebo nekalého jednání ze strany některého z účastníků či jiné osoby, která dopomohla danému účastníkovi k získání výhry, případně jednání, které není fair play nebo není založeno na dovednostech soutěžícího dle soutěžních pravidel.

Přihlášením do ROBOSOUTĚŽE každý účastník souhlasí s tím, že průběh akcí bude dokumentován ve formě fotografií a videí a může být použit pro propagační účely ROBOSOUTĚŽE a ČVUT v Praze na webových stránkách, v televizi, v tisku i na facebookovém profilu.

Nárok na ocenění (cena za umístění na 1. až 3. místě) mají pouze členové týmů, kteří se zúčastní vlastní soutěže. 

Harmonogram soutěže

12.5.2024  Finálová soutěž robotů

  • 10:00 - 10:30 Sraz a registrace jednotlivých týmů na Výstavišti Praha (Křižíkův pavilón E).
  • 10:30 - 12:00 Možnost testování na hracích plochách, malé občerstvení pro účastníky soutěže.
  • 12:00 Oficiální zahájení finálové ROBOSOUTĚŽE 2024 PRO TÝMY Z 2. STUPNĚ ZÁKLADNÍCH ŠKOL A ODPOVÍDAJÍCÍCH TŘÍD VÍCELETÝCH GYMNÁZIÍ.
  • 14:00 - 14:30 Předání cen vítězům a zakončení finálové ROBOSOUTĚŽE 2024 PRO TÝMY Z 2. STUPNĚ ZÁKLADNÍCH ŠKOL A ODPOVÍDAJÍCÍCH TŘÍD VÍCELETÝCH GYMNÁZIÍ.

Kostka Brian

Kde nás najdete (Výstaviště Holešovice, Křižíkovy pavilóny)